تفاوت کیلووات و کیلووات ساعت چیست ؟

کیلووات ساعت چیست

مفهوم آمپرساعت و کیلووات ساعت و راه‌های محاسبه کیلووات ساعت چیست .

با ورود خودروهای برقی به بازار بعضی واژه­‌های فنی کاربرد بیشتری پیدا کرده­‌اند که درک آن­‌ها دشوار نیست.

یکی از مسائلی که خودروهای برقی با آن مواجه هستند اصطلاحات جدیدی است که آن­‌ها را احاطه کرده است. در این بین درک این موضوع که کیلووات و کیلووات ساعت چیست از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه نرخ شارژ، محدوده مسافتی، بازدهی و عوامل مختلف دیگری را توضیح می‌­دهند.

این اصطلاحات برای هر کسی که در طول زندگی‌­اش از خودروهای بنزینی استفاده کرده کاملا قلمرو جدیدی است که در ابتدا می‌­تواند کمی گیج­ کننده باشد. اگرچه یک آشنایی مختصر می‌­تواند تمام ابهامات را از بین ببرد. این اصطلاحات و واحدها به راحتی قابل درک هستند و زمانی که با آن‌­ها آشنا شوید دیگر مسئله‌­ای برای شما نخواهند بود. هر کس پیش ­زمینه‌­ای درباره الکترونیک و مهندسی برق داشته باشد به سرعت می‌­فهمد که هیچ چیز جدیدی در این اصطلاحات وجود ندارد.


با موتورهای الکتریکی بیشتر آشنا شوید| برای شروع یادگیری کلیک کنید


آمپر و آمپرساعت چیست؟

مطلب را با توضیح آمپر آغاز می‌­کنیم. آمپر واحد اندازه‌­گیری نرخ جریان الکترون (الکتریسیته) یا شار جریان در یک هادی در یک ثانیه است. اگرچه آمپر عمدتا در دایره لغات و اصطلاحات روزانه برای یک خودرو برقی به کار برده نمی‌­شود.

الکترون­‌ها ذراتی بسیار ریز با بار منفی هستند. به دلیل بار منفی آن‌­ها یکدیگر را دفع می­‌کنند یعنی با نزدیک شدن یک الکترون به الکترون دیگر، الکترون دوم دورتر خواهد رفت. پس با حرکت یک الکترون در یک خط می­‌توان باقی الکترون‌­ها را حرکت داد. این مفهوم اساسی جریان و الکتریسیته است. واحد اندازه­‌گیری این جریان آمپر است.

تعریف استاندارد یک آمپر (A) برابر با جریان یافتن ۱۰۱۸*۲۴/۶ الکترون در ثانیه است. هرچه آمپر بالاتر باشد جریان هم بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال یک لپتاپ معمولی جریانی حدود ۳ آمپر دارد.

واحدهای آمپر ساعت (Ah) و آمپر با هم تفاوت دارند. آمپر ساعت برای تخمین میزان انرژی که یک باتری می‌­تواند در خود ذخیره کند به کار می‌­رود. به عبارت ساده­‌تر، آمپرساعت مقدار جریانی است که یک باتری می‌­تواند در یک ساعت تامین کند تا جایی که باتری تمام شود.

بنابراین آمپرساعت برای تعیین عمرباتری به کار می‌­رود. آمپرساعت تقسیم بر آمپر، عمر باتری در ساعت را به ما می‌­گوید. پس یک باتری ۲ آمپرساعتی می­‌تواند ۲ آمپر را برای یک ساعت یا ۴ آمپر را برای نیم ساعت تامین کند.


کتاب درباره خودرو برقی می‌خوای؟ برای وارد شدن به بزرگ‌ترین مرجع کتاب درباره خودرو برقی کلیک کن


کیلووات و کیلووات ساعت چیست ؟

وات واحد توان است. یک وات ترکیب آمپر و ولتاژ است. ولتاژ را می­‌توان به عنوان مقدار فشار الکتریکی تعریف کرد که یک هادی یا مدار در خود دارد. در واقع ولتاژ نیرویی است که الکترون­‌ها را در مدار هل می‌­دهد. آمپر سرعتی است که الکترون‌­ها هنگام عبور از یک نقطه دارند.  بنابراین توان رابطه نیرو و سرعت است که فرمول آن به شکل زیر است :

Power (Watts) = Amps x Volts

وات برای تعریف میزان توان مصرفی یک منبع تغذیه مشخص استفاده می‌­شود. یک کیلووات برابر با هزار وات است.

یک کیلووات ساعت (kWh) – مثل آمپرساعت – با وات متفاوت است. کیلووات ساعت واحد اندازه­‌گیری انرژی است و در واقع میزان انرژی مصرفی در یک دوره زمانی مشخص است. باتری خودروهای برقی معمولا با کیلووات ساعت اندازه‌­گیری می‌­شود. شما می‌­توانید آن‌­ها را مثل اندازه باک بنزین یک خودروی معمولی در نظر بگیرید. هرچه باتری شما بزرگ­تر باشد، انرژی بیشتری دارید در نتیجه مسافتی که می‌­توانید با خودرو خود طی کنید بیشتر است. این واحد برای محاسبه زمان شارژ نیز به کار می­‌رود چراکه شارژرها از نظر قدرتشان با کیلووات اندازه­‌گیری و مقایسه می‌­شوند. پس اگر شما یک شارژر ۷ کیلوواتی در خانه داشته باشید، یک ساعت زمان می­‌برد تا ۷ کیلووات ­ساعت انرژی برق دریافت کنید.

بنابراین به عنوان یک قاعده، می‌­توانید با تقسیم ظرفیت باتری بر توان شارژر زمان شارژ را به دست آورید. پس برای یک خودروی Nissan Leaf با باتری ۴۰ کیلووات ساعتی که به یک شارژر ۷ کیلوواتی متصل است چیزی حدود ۵ ساعت و چهل و پنج دقیقه طول می‌­کشد تا شارژ شود.

40kWh / 7kw = 5.71 Hours

البته باید اشاره کرد که این امر همیشه صحیح نیست. به خصوص وقتی که صحبت از شارژ سریع باشد که معمولا از یک تامین ­کننده DC استفاده می­‌کند. در این مورد شارژ شدن ۲۰ درصد نهایی برای پر شدن باتری زمان بیشتری می‌­برد چراکه با وارد شدن انرژی به سلول‌­ها در چنین نرخ انتقال بالایی دشوارتر می‌­شود.

به همین دلیل است بیشتر تولیدکنندگان زمان شارژ صفر تا ۸۰ درصد را بیان می‌­کنند. بسیاری از رانندگان به دلیل اینکه شارژ شدن ۲۰ درصد نهایی با شارژ سریع دشوارتر است وقتی شارژ به ۸۰ درصد رسید ایستگاه شارژ را ترک می‌­کنند تا اینکه زمان بیشتری برای پر شدن کامل باتری صرف کنند.

این متن توسط احمد حاتمیان تهیه شده است.

One thought on “تفاوت کیلووات و کیلووات ساعت چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *